Wystawa plakatów  prof. Jerzego  Krechowicza

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PRO BONO i Iławskie Centrum Kultury  serdecznie zapraszają na wernisaż i  wystawę  plakatów prof. Jerzego Krechowicza   w Sali Wystaw Iławskiego Centrum Kultury  w Iławie  przy ul. Niepodległości 13 a

Jerzy Krechowicz (ur. 1937r.. w Tokach w powiecie zbaraskim - polski malarz, grafik, profesor, rektor ASP w Gdańsku. Studia w PWSSP w Gdańsku (obecna nazwa uczelni od 1996r.: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom w 1961 r. w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Jest kierownikiem Pracowni Grafiki. Tytuł profesora uzyskał w 1993 roku - pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1996-2002 rektor ASP w Gdańsku .
W swoim dorobku  posiada szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prof. Jerzy Krechowicz jest autorem  35 realizacji  scenograficznych do spektakli  baletowych, operowych , telewizyjnych  i teatralnych w latach 1962-1982 ,  a także ponad 300  wydanych drukiem prac z zakresu grafiki użytkowej, głównie  plakatów teatralnych lub związanych z wydarzeniami artystycznymi, programów, folderów teatralnych, obwolut książkowych i różnego rodzaju form grafiki użytkowej. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w konkursach na plakaty, a w tym  czterokrotnie na ?Plakat Roku? Gdańsk 1975, 1976 i Szczecin 1974, 1977. Jest twórcą  eksperymentalnego teatru ?Galeria?. W 1965 r. otrzymał główną nagrodę międzynarodowej krytyki teatralnej za inscenizację i reżyserię spektakli teatru ?Galeria?. Dzieła Profesora celnie określił Paweł Huelle, jako ?niezwykle precyzyjne skomponowane, bogate w setki niuansów i szczegółów, piękne, choć powściągliwie mądre w kolorystycznych zestawieniach?.

Fotorelacja z wernisażu